Estetik Cerrahi-Erkek-Kadın

Estetik Cerrahi: Erkek /kadın: Kim ne ameliyatı oluyor?

Son dönemdeki eğilimler gösteriyor ki, daha güzel görünmek, toplumun karşısına daha büyük bir özgüvenle çıkmak isteyenler sadece toplum tarafından tanınmış ünlü kişiler, sanatçılar ve zenginler değil. Artık ev hanımları, öğrenciler ve erkekler, hemen hemen her meslek grubu ve her kesimden insanlar da estetik yaptırıyor. Toplumun refah ve eğitim düzeyi arttıkça, buna paralel olarak estetik cerrahiye olan talep büyüyor.

Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyat burun estetiği ameliyatıdır. Bu estetik girişim çoğunlukla burundan hava alma problemi olan hastalarda beraberce yapılmaktadır. İkinci sırada liposuction ve liposhaping dediğimiz gerekli yerlere de yağ enjeksiyonları yapılarak vücut hatlarının düzeltilmesi ameliyatları geliyor. Üçüncü sırada silikonla meme büyütme, dördüncü sırada meme küçültme ve dikleştirme, beşinci sırada da gözkapağı estetiği var. Bundan başka karın germe, yüz gençleştirme, boyun germe ve bacak germe ameliyatları geliyor. Son yıllarda yağ doldurma yöntemiyle çarpık bacaklar düzeltiliyor.

Erkeklerde burun estetiğinden sonra en çok karın bölgesindeki aşırı yağ birikimini aldırma ve gözkapağı estetiği konusunda talep var. Tüm hastalarımız arasında erkeklerin oranı yüzde 10- 15 civarında. Erkekler de, kadınlar gibi en çok burun ve gözkapağı ameliyatları ile ‘yağ aldırma operasyonu’ olarak bilinen ‘liposuction’a rağbet ediyor. Saç ekimi ve kepçe kulak operasyonları da erkeklere özel yapılan operasyonlardan bazıları. Son yıllarda genç erkeklerde daha sık görülmeye başlayan Jinekomasti bir diğer sık yapılan estetik ameliyattır. Erkek memesinin büyümesi Jinekomasti olarak isimlendirilmektedir.