Yüz Gençleştirme – Kimyasal Maddelerle

KİMYASAL MADDELERLE YÜZ GENÇLEŞTİRME
Yüz cildindeki kırışıklık, düzensizlik, renk bozuklukları ve güneş ışını hasarlarının yok edilmesi amacıyla kimyasal solüsyonlar kullanılarak derinin üst tabakalarının soyulması ve böylece yüze daha genç bir görünüm kazandırılması işlemidir.

Bu ameliyatta neler yapılır
Genellikle fenol ve triklorasetik asit kullanılır. Bu amaçla lazerden de faydalanılmaktadır. Bu kimyasal maddeler veya lazer tedavisi genellikle belli aralıklarla birbirini izleyen 3-5 seans halinde uygulanır.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır
En iyi sonuçlar beyaz tenli, derisi ince ve kırışıklıkları yüzeyel olan kişilerde elde edilmektedir. Ayrıca yüzdeki çok derin olmayan akne skarları ve benzeri yara skarları ile çiller ve diğer lokal renk bozuklukları bu işlemden olumlu yönde etkilenirler.

Ameliyat hakkında bilgi
Operasyon süresi tüm yüz için 1-2 saat arasında değişir. Anestezi gerekmez. Belki sedasyon eşliğinde EKG monitörizasyonu kullanılabilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir.Ancak tüm yüze yapılan uygulamalarda 1-2 gün hastanede yataklı tedavi gerekebilir. 
Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir
Uygulama bölgesinde geçici zonklama, karıncalanma, kızarıklık ve güneşe ani duyarlılık reaksiyonu görülebilir.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir
İnfeksiyon, deride geçici minik siğiller, kötü yara iyileşmesine bağlı estetiğin bozulması, deri allerjilerinin alevlenmesi, soğuk hassasiyeti, fenolle deride kalıcı parlaklık, bronzlaşma kabiliyetinde kalıcı kayıp, anormal kalıcı renk değişiklikleri vb…

Normale dönüş 
Fenol uygulamasında yeni deri oluşumu 7-21 gün sürer ve hasta normal aktivitelerine 2-4 günde dönebilir. Tam iyileşme ve kızarıklığın iyileşmesi 3-6 ay sürer. Triklor asetik asit ile yeni deri oluşumu 5-10 gün sürer. 

Sonuçların sürekliliği
Fenol uygulamasının sonuçları kalıcı olmasına rağmen triklor asetik asit sonuçları değişkendir, geçici kısa süreli olabilir.

PAGE

PAGE 2