Liposuction

LIPOSUCTION (ESTETİK YAĞ ALMA OPERASYONU)
Diyet ve egzersize cevap vermeyen istenmeyen yağ depolanmalarını bir vakum aleti yardımıyla emerek yok etme işlemidir. Uygulama alanları; çene altı, yanaklar, boyun, kol üst kısmı, karın, kalçalar, uyluklar, baldırlar ve ayak bilekleri olarak sayılabilir. Bu ameliyat vücut hatlarını düzeltmek için kullanılır. Amaç kilo verdirmek değildir.

Bu ameliyatta neler yapılır?
Uygulama yapılacak bölgenin yakınındaki bir yerden deriye 1cm’lik bir kesi yapılarak kanüller buradan cilt altına ilerletilir. Negatif basınçla fazlalık yağ dokuları emilerek dışarı alınır. Bir seferde alınacak yağ miktarı 3-5 litreyi geçmez. Cilt kesileri çok ince sütürlerle dikilir. Bazen yağ emilen bölgelerde kan veya sıvı birikimini önlemek için drenaj tüpleri 1-2 günlüğüne yerleştirilebilir. Ancak kullanılan basınçlı elbiseler yardımıyla çoğunlukla drenaj tüplerine gerek kalmaz.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır?
Karın , uyluk, kalça, baldır, çene altı gibi bölgelerde lokalize yağ birikimleri olan, aşırı kilolu olmayan ve derisi elastikiyetini kaybetmemiş kişiler bu ameliyat için uygun adaylardır. Deri esnekliğini kaybettiği için yaşlı kişilere tavsiye edilmez. Bu gibi durumlarda yağ dokusuyla birlikte üstündeki fazlalık deriyi de cerrahi yolla (dermo-lipektomi) çıkartmak gerekir ki bu durumda istenmeyen yara izleri kalabilecektir.

Ameliyat hakkında bilgi
Operasyon süresi müdahale alanının büyüklüğüne bağlı olarak 1-2 saat veya daha fazla sürebilir. Anestezi lokal, spinal, epidural veya genel uygulanabilir. Küçük alan müdahalelerinde hasta aynı gün taburcu edilir. Ancak geniş alanlara uygulama yapıldığında hastanın 1-3 gün kadar yatırılması gerekebilir. Geniş yüzeyli ameliyatlardan sonra hareketler ağrılı olacağından, hasta konforunu sağlamak için 1 gün kadar idrar yolu sondası takılabilir.Ameliyattan sonra opere edilen bölgeleri saracak elastik tayt benzeri korseler giydirilir. Bu elbise 2-3 hafta sürekli, sonraki 2-3 hafta da gündüzleri giyilmelidir. 

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir?
Deri üzerinde geçici morarmalar, şişlik, yağ alınan bölge derisi üzerinde uyuşukluk, hissizlik veya yanma duyusu ortaya çıkabilir. Hareketler bir süre ağrılı olacaktır. Bunların tümü geçici olup çoğu, ilaçlar yardımıyla kontrol altına alınabilir. 

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir
Enfeksiyon, yoğun sıvı kaybına bağlı şok tablosu, cilt altında sıvı birikimi, travma sonucu derinin zedelenmesi, deri yüzeyinde dalgalanma ve torbalanma, asimetri, deri üzerinde renk değişiklikleri (güneşe maruz kalırsa kalıcı olabilir) ihtimal dahilinde olan risklerdir.

Normale dönüş
Hasta normalde 1-2 hafta sonra işe başlayabilir. Daha ciddi aktiviteler için en az 5-6 hafta geçmesi gerekir. Şişlik ve morlukların tamamen düzelmesi 1-6 ay sürebilir. 

Sonuçların sürekliliği
Duyarlı bir diyet ve egzersizler ile sonuçlar yıllarca kalıcıdır.