Mastopeksi (Meme sarkması)

MASTOPEKSİ (MEME GENÇLEŞTİRME)
Bu ameliyatta neler yapılır
Sarkmış ve hacim kaybetmiş göğüsler, deri çıkartılması ve kalan dokuya yeniden şekil verilmesi yoluyla daha dik ve diri bir hale getirilir. Estetik meme küçültme ameliyatlarına oranla daha küçük çaplı bir operasyondur.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır
Aşırı kilo kaybı veya hamilelik sonrası memelerde oluşan rahatsız edici sarkmanın fazla doku çıkartılması gerekmeden tedavi edilebileceği hastalar bu operasyona adaydır.Tabii ki bu operasyon kararını tecrübeli bir plastik cerrah vermeli ve tavsiye etmelidir.

Ameliyat hakkında bilgi
Operasyon 1,5-3,5 saat kadar sürer. Sedasyon eşliğinde lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılır. Genellikle hasta ayaktan tedaviyle (outpatient) aynı gün içinde evine gönderilir. Bazen 1-2 gün yatırılması gerekebilir.

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir 
Ödeme bağlı ameliyat bölgesinde şişlik, meme başı duyusunda değişiklik, ciltte geçici çürükler, birkaç hafta boyunca göğüslerde ağrı ve hassasiyet artışı, ciltte kuruluk.
Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir
Kalıcı, kabarık ve geniş yara izi, infeksiyon ve buna bağlı deri dokusu kaybı, meme başlarının asimetrik yerleşimi, meme başı ve ciltte kalıcı his kaybı.

Normale dönüş
Hasta en erken 1 hafta sonra kendini iyi hissedip işbaşı yapabilir. Efor gerektiren ağır aktiviteler için 1 ay geçmesi gerekir.Yara izleri birkaç ay ile 1yıl arasında düzleşerek iyileşir.

Sonuçların sürekliliği 
Sonuçlar değişkendir.Yerçekimi, hamilelik yaşlanma, ve kilo değişiklikleri yeniden sarkmaya neden olabilir. Bu operasyon göğüs protezleri ile birlikte uygulandığı taktirde sonuçlar daha uzun, süreler kalıcı olacaktır.