Erkeklerde Estetik Cerrahi

Erkeklerde Estetik Cerrahi

Günümüzde genç ve güzel bir yüz diri bir vücut sadece kadınların değil erkeklerin de istediği özellikler arasında bulunmaktadır. Estetik cerrahi kişisel çabanın yetersiz olduğu durumlarda     Erkeklerde genç ve dinamik sağlama olanağı sunmaktadır.
Erkeklerin estetik cerrahiye yönlenmesinde özellikle kazandıracağı dinamik ve genç görünümün mesleki başarıdaki etkisi de önemli rol oynamaktadır.

Burun Estetiği 
Ülkemizde erkeklerde en sık yapılan estetik cerrahi girişimidir. Erkek burnu, kadın burnundan estetik ve anatomik olarak belirgin farklılıklar gösterir. Bu nedenle erkeğe yönelik bir burun düzeltme operasyonu, bu farkları göz önünde bulunduran ve uygun teknikleri kullanan bir Estetik Cerrah tarafından yapıldığı takdirde başarılı olacaktır. Örneğin, kadına hoş ve sevimli bir ifade veren hafifçe kalkık bir burun, erkekte kadınsı ve itici durabilir. Ancak bu özellikler göz önünde bulundurularak titizlikle gerçekleştirilmiş bir burun operasyonu, erkek yüzünde oldukça olumlu sonuçlar yaratabilecektir.
Liposuction (Yağ Emme) 
Erkek vücudunda yağın depolandığı bölgeler kadınlara göre farklı bir yerleşime sahiptir. Kadınlardan farklı olarak erkeklerde yağlanma daha çok gövde ve çevresindedir. Özellikle kilo verilse de yok olmayan, karın ve gövdenin her iki yanındaki yağ kitleleri için ideal çözüm liposuction’dır.  Bunun yanı sıra sırt, göğüsler ve boyun bölgesindeki yağlanmalardan da liposuction tekniği ile kurtulmak mümkündür. Böylelikle kısa bir süre içinde uzun ve yorucu bir spor programından elde edilebilecek sonuçlara ulaşmak mümkündür.
Meme küçültme 
Erkek vücudunda, memelerde büyüme iki dönemde gözlenir. Bunlardan birincisi çocukluktan gençlik dönemine geçiş sırasında meme dokusunun artışı ile karakterizedir. İkincisi ise daha ileri yaşlarda, vücut kitlesindeki artışa paralel meme yağ dokusunun artışına bağlı olarak gözlenir. Gençlik döneminde gözlenen meme büyümesi, delikanlılık çağındaki erkek çocuğun ruh sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir. Yine ileri yaşlarda, kişiyi dinç ve erkeksi bir vücuttan uzaklaştıran bu durum kendine güveni azaltarak, sosyal ve iş yaşantısında çekimserliklere neden olmaktadır. Meme küçültme operasyonlarının birçoğu yağ emme yöntemi ile herhangi bir iz bırakmadan gerçekleştirilebilirken, özellikle gençlik döneminde meme dokusunun artışına bağlı büyümelere yönelik operasyonlar, meme başı etrafından yapılan ve ilerleyen dönemlerde kaybolarak farkedilmez hale gelen küçük kesilerle gerçekleştirilmektedir. 

Göğüs ve Baldır Protezleri 
Tamamen erkeğe özgü estetik girişimler arasında yer alan uygulamalardır. Vücutla uyumlu ve izsiz yöntemlerle yerleştirilebilen özel göğüs protezleri ile aylarca vücut geliştirme salonlarında ter dökmüş gibi bir görüntüye sahip olmak mümkündür. Ayrıca, çok ince bacaklara sahip ve bundan rahatsızlık duyan erkeklere, baldır bölgesine uygulanan protezlerle daha atletik bir görünüm kazandırılabilmektedir. 

Yüz Gençleştirme 
Yaşla birlikte yüzün yağ dağılımı değişmektedir. Avurt bölgesindeki yağlarda belirgin bir erime gözlemlenirken, çene altı ve boyun bölgesinde yağ ve deri fazlalığı belirgin bir hale gelir. İşte değişen bu dengeyi yerine koyabilmek için fazlalık olan bölgelerdeki yağ ve deriyi çeşitli yöntemlerle toparlamak, eriyerek yaşlı bir görünüme neden olan yağları ise yine vücuttaki depolardan yenilemek yoluyla yüzde gençleşme sağlamak mümkündür. Bunun yanısıra göz ve ağız çevresi kırışıklıkları ile göz kapaklarındaki düşme ve torbalanmalar, yaş henüz çok ilerlemeden yapılacak basit müdahalelerle düzeltilerek erkek estetiğinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı 
Yaşla birlikte karın ve göbek bölgesinde yapı gevşeyerek değişmektedir. Özellikle göbek ve çevresi ve karın yan bölgelerindeki yağlarda belirgin bir artma gözlemlenirken, göbek altı bölgesinde yağ ve deri fazlalığı belirgin bir hale gelir. İşte değişen bu dengeyi yerine koyabilmek için fazlalık olan bölgelerdeki yağ ve deriyi çeşitli yöntemlerle toparlamak, fazla olan yağları almak ve gevşemiş karın duvarını sıkılaştırmak mümkündür. Göbek altında sarkan ileri derecede fazla kitle oluşturacak birikim varsa bunlar klasik karın germe ameliyatı ile alınmakta ve sonuçta çamaşır içinde kalacak şekilde göbek altı kıvrımına uyan uzunca bir iz ile birlikte göbek deliği çevresinde bir iz kalmaktadır. Oldukça düzgün ve gergin karın duvarı elde edilmektedir.
Deri fazlalığı olmadan yağ birikimi ve karın ön duvarında gevşeme varsa büyük deri kesileri olmadan endoskopik yöntemle bu düzeltmeleri yapmak mümkün. Bunun için 1 cm lik birkaç kesisi ile girilerek ilk önce yağ dokuları “liposuction” ile alınmaktadır. Daha sonra aynı deliklerden girerek karın ön duvarı endoskopik yöntemle görüntülenerek (kapalı safra kesesi ameliyatında olduğu gibi) karın duvarı dikişlerle gerginleştirilmektedir. Böylece daha az yağlı ve belirgin olan daha düz karın bölgesi oluşturulmaktadır.