Jinekomasti

JİNEKOMASTİ (ERKEKTE KADIN TİPİ GÖĞÜS BÜYÜMESİ)
Erkeklerde görülen kadın tipi göğüs büyümesi olayıdır. Erkek vücudunda, memelerde büyüme iki dönemde gözlenir. Bunlardan birincisi çocukluktan gençlik dönemine geçiş sırasında meme dokusunun artışı ile karakterizedir. İkincisi ise daha ileri yaşlarda, vücut kitlesindeki artışa paralel meme yağ dokusunun artışına bağlı olarak gözlenir. Gençlik döneminde gözlenen meme büyümesi, delikanlılık çağındaki erkek çocuğun ruh sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonsal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. Yine ileri yaşlarda, kişiyi dinç ve erkeksi bir vücuttan uzaklaştıran bu durum kendine güveni azaltarak, sosyal ve iş yaşantısında çekimserliklere neden olmaktadır. Erkek çocukların büyük çoğunluğunda bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı hatırlanmalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan bazı özel durumlar da vardır. Bunlar arasında: Hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, gibi sebepler sayılabilir.
Hastalar bu durumdan psikiyatrik olarak olumsuz yönde etkilenmişlerdir. Tedavisi cerrahi olup, durumun ağırlığına göre liposuction (yağ emme), fazla göğüs bezlerinin ve fazla derinin çıkartılması gibi işlemler uygulanır. Meme küçültme operasyonlarının bir çoğu yağ emme yöntemi ile herhangi bir iz bırakmadan gerçekleştirilebilirken, özellikle gençlik döneminde meme dokusunun artışına bağlı büyümelere yönelik operasyonlar, meme başı etrafından yapılan ve ilerleyen dönemlerde kaybolarak farkedilmez hale gelen küçük kesilerle gerçekleştirilmektedir. Operasyon 1-1,5 saat sürer. Genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta genellikle aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. 

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir?
Yanma hissi, geçici morluklar ve ağrı, şişlik, ameliyat bölgesinde hissizlik veya uyuşukluk ameliyattan sonra hemen her hastada görülen rahatsızlıklardır. Bir kısmı ilaçlarla hemen kontrol altına alınır, bir kısmı da zaman içinde kendiliğinden geçer.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir
Enfeksiyon, cilt altında sıvı birikimi, derinin travmatik zedelenmesi, deri yüzeyinin dalgalı-asimetrik bir hal alması, deride sarkma ve göğüslerin asimetrik olması. Cilt üzerinde renk değişiklikleri (özelikle aşırı güneşe maruz kalma halinde kalıcı olabilir). Asimetri olması halinde ikinci bir düzeltme operasyonu gerekebilir. 

Normale dönüş 
Hasta iyileşme durumuna göre 3-7 gün içinde işine dönebilir. Daha ciddi aktiviteler için en az 2-3 hafta geçmesi gerekir. Ameliyat şişliklerinin kaybolması ve normal görünümün yerleşmesi 3-6 ay sürebilir. Ameliyattan sonra göğüsler tekrar büyümez.