Kalça Protezleri

Estetik kalça protezleri
Kalçalar diyetle, sporla dahi kolay şekillenmeyen vücut bölgeleridir. Estetik kalça protezleri kalça kasları az gelişmesi veya kemik yapısı sonucu kalçası düz ve basık olan kişilere ameliyatla uygulanan sert silikondan yapılmış patlama ve sızma riski olmayan vücut implantarıdır.
Daha çok kalçasının arkaya doğru çıkıntılı olmadığını, düz ve küçük olduğunu düşünen bayanlara uygulanır. Kişinin vücut yapısı ve beklentilerine göre istenen değişik ölçüde protez kullanılır.
Yağ enjeksiyonları ile kalçanın şekillendirilmesi ve dikleştirilmesi özellikle liposuction ameliyatlarıyla kombine olarak uygulanabilir. Bir diğer seçenek olarak yeni nesil kalıcı dolgu maddeleri ile kalçanın şekillendirilmesidir.
Genel anestezi altında yapılır.
Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2 saattir.
Kuyruk sokumu bölgesinde kalça aralığından yapılan yaklaşık 4-6 santimetrelik bir kesi ile kalçanın üst kesiminde kas altı planına protez simetrik olarak yerleştirilir. Protez kalçanın oturma yüzeyinin hemen üst kısmındaki alana yerleştirilmesi ile hem daha dik ve kalkık kalçalarla estetik görünüm sağlanırken hem de protezin oturma basısı ile maruz kalabileceği komplikasyonlar engellenmiş olunur.
Ameliyat izi kuyruk sokumu dediğimiz yerden yapıldığından tanga dahi giyildiğinde dışarıdan görülmez ve zaman içerisinde genellikle belirsiz hale gelir.
Çok düşükte olsa diğer tüm protez uygulamaları gibi kanama, enfeksiyon, asimetri gibi cerrahi risk taşır. Kalça protezlerinde konumu itibari ile diğer vücut protezlerine göre daha sık yer değiştirme ve asimetri ihtimali vardır.
Ameliyat sonrası ilk hafta mevcut ağrılar sebebiyle hasta yürümede ve oturmada güçlük çeker. Ağır sportif aktivitelere dönüş süresi bir ayı bulur.