Baldır Protezleri

Baldır protezleri

Baldır protezleri ile daha dolgun daha düzgün ve estetik açıdan daha güzel görünümlü bacaklar elde etmek mümkündür. Baldıra protez yerleştirilmesi bacağın boyutunu ve şeklini artırmak için uygulanan bir işlemdir. Birçok bayan bacaklarının çok ince olmasından mutlu değildir ve bu durumdan dolayı etek giymekten çekinirler. Yoğun egzersiz yapılsa bile bacak kaslarında istenilen düzeyde büyütmek çok olası değildir. Bacak arkasındaki kas iki başlıdır. Bir başı bacağın üst iç kenarında, diğer başı da bacağın üst dış kenarında sonlanır.

Alternatif seçenekler
Hastanın tercihine göre bu bölgeye yağ enjeksiyonları ile şekillendirme yapılabilir. Hastanın diğer vücut bölgelerinden alınan yağ ile baldır bölgesi belirginleştirilerek daha kaslı bir görüntü sağlanabilir. Kalıcı ve doğal bir yöntemdir ancak birkaç seans gerekebilir.

Anestezi türü
Baldır protezleri genel anestezi, epidural anestezi ya da sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir

Ameliyatı:
Baldır protezleri diz arkasından yapılan küçük insizyonlar ile bu kasların üzerine istenilen bölgeye yerleştirilir. Protez kişinin tercihine göre sadece bacağın iç tarafına ya da iki tarafına da koyulabilir. Operasyon 1-2 saat sürer.

Bu ameliyat ne kadar iz bırakır
Eğer protez konacaksa diz arkasında protezin gireceği kadar açılan bir kesi izi vardır. Diz arkası kıvrımları içinde kalacağı için 1 yıl sonra dikkat çekmeyecek va az görünür bir hale gelir.

Ameliyatının riskleri ve yan etkileri
Bu ameliyata özel bir risk yoktur. Genel ameliyat risklerinin haricinde ameliyat bölgesinde yer yer duyu azalması olabilir. Uzun dönemde ayaktaki yabanci cisim taşınmasına bağlı reaksiyonlar nadirde olsa görülebilir.

Ameliyat sonrası bakım ve normale dönüş
Ameliyat sonrası bacaklar elastik bandajlar ile kapatılır. Evde istirahat etmesi ve bacak elevasyonu önerilir. İlk günlerde sadece kişisel ihtiyaçları için kalkması önerilir. Normale dönüş 2 haftalık bir zaman alabilir.