Blefaroplasti

BLEFAROPLASTİ (ESTETİK GÖZ KAPAĞI OPERASYONU)
Sarkan üst göz kapağının ve alt göz kapağındaki torbalanmaların aşırı yağ, deri ve kas dokularının çıkartılması yoluyla normal ve genç bir görünüme getirilmesi işlemidir. 

Bu ameliyatta neler yapılır?
Önce üst sonra alt göz kapakları ameliyat edilir. Üst göz kapaklarına doğal kıvrım çizgileri üzerinden alt göz kapaklarına kirpik altı hattından yapılan kesilerle girilir. Bazı özel durumlarda cerrah alt göz kapağının iç kısmından transkonjunktival yolla çalışmayı tercih edebilir. Fazlalık kas ve yağ dokuları ile üzerlerindeki deri parçası kesilerek çıkartılır. Ameliyat yeri çok ince sütürlerle (dikiş ipleriyle) kapatılır.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır?
Üst göz kapaklarında sarkma veya şiş görünüm, alt göz kapaklarında torbalanma olan erkek ve kadınlar bu ameliyat için adaydır.genellikle 35 yaş üzeri kimseler başvurmaktadır. Bazı hastalıkların varlığı blefaroplasti operasyonu için engel teşkil eder veya çok dikkatli olmayı gerektirir; tiroid hastalıkları, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, göz yaşı yokluğu, glokom gibi…
Blefaroplasti adaylarının şunları unutmaması ve dikkat etmesi yerinde olacaktır: Bu ameliyatla yüzünüzdeki yorgun ve yaşlı ifade yerini genç ve zinde bir görünüme bırakır. Ancak göz altında önceden var olan mor halka, gülme kırışıklıkları, gözün asıl şekli ve kaşların yapısı değişmeyecektir.Bunlar başka ameliyatların kapsamına girer.

Ameliyat hakkında bilgi
Operasyon 1-3 saat kadar sürer.Genellikle sedasyon eşliğinde lokal anestezi ile uygulanır. Ameliyattan sonra birkaç gün göz banyosu yapmanız ve göz damlası kullanmanız gerekecektir. 

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir?
Göz kapaklarında geçici şişlik, gerginlik ve morarma. Gözlerde geçici kuruluk, yanma, kaşınma, göz yaşarması. İlk haftalarda ışığa karşı aşırı hassasiyet görülebilir. 

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir
Geçici bulanık veya çift görme, çok nadir olarak körlük, enfeksiyonlar, iyileşme sırasında hafif asimetri ve kötü yara izi kalması, göz kapaklarını tamamen kapatmada güçlük (nadiren kalıcıdır), alt göz kapaklarının aşağı sarkması (ikinci bir cerrahi operasyon gerektirir). 

Normale dönüş
Dikişler 4-7 gün sonra alınır. Okuma için 2-3 gün, işbaşı için7-10 gün beklemeniz uygun olacaktır. Kontakt lensler en erken 2 hafta sonra takılabilir.Şişlik ve morluklar birkaç hafta sürebilir. Gözü güneş ışığı ve toz gibi dış etkenlerden korumak amacıyla 2-3 hafta renkli camlı gözlük kullanılması faydalıdır. Yara izleri 2-3 ay pembe ve belirgin kalabilir ancak yavaş yavaş silinip normal deri rengine dönecektir. Ameliyat sonucunda elde edilen görünüm yıllarca kalıcıdır.