Dermabrazyon

DERMABRAZYON
Yüksek devirli elmas uçlu çarklar kullanılarak derinin üst tabakalarını kazıma işlemidir. Akne ve yüzdeki diğer yara izleriyle kırışıklıkların yokedilmesi amacıyla uygulanır. Operasyon uygulama alanının büyüklüğüyle orantılı olarak birkaç dakika ile 1,5 saat arasında sürer. Lokal anestezi, genel anestezi veya uyuşturucu spreyler yardımıyla uygulanabilir ve hasta operasyondan sonra evine gönderilir.

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir?
Geçici karıncalanma, yanma, kaşıntı, şişlik ve kızarıklık görülür.Tedavi edilen alanda parlaklık, güneş ışınlarına karşı ani duyarlılık olabilir. Derinin pigment (renk maddesi) üretme yeteneğinin geçici kaybı. Geçici küçük siğiller.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir
Deride anormal renk değişiklikleri, infeksiyon, kötü ameliyat izi, soğuk duyarlılığı ve deri allerjilerinin alevlenmesi. 

Normale dönüş 
Ameliyattan sonra yüzünüzde bandajlar olacak ve tahminen 10-15 gün boyunca gün aşırı pansuman gerekecektir. Yara üzerindeki pansuman malzemesinin tıpkı bir yara kabuğu gibi kendiliğinden düşmesi beklenir. Her pansumanda, yara iyileştikçe, pansuman malzemesi kenarlarından kesilerek küçültülür.İki hafta sonra normal işinize dönebilirsiniz. Efor gerektiren ağır aktiviteler için 4-6 hafta geçmesi gerekir. Ameliyat izlerinin düzelmesi 3 ay kadar sürer. Derinin tekrar pigmentasyon üretmeye başlaması için 6-12 ay geçmesi gereklidir. Sonuçlar yıllar boyu kalıcıdır ancak yaşlanmaya bağlı yeni kırışıklıklar meydana gelebilir.