Karın Germe Ameliyatı

Karın germe (abdominoplasti) Ameliyatı
Estetik karın ameliyatı düşünen kişilerin, daha sonra hayal kırıklığı yaşamamaları için ameliyat hakkında önceden bilgi sahibi olmaları çok yerinde bir davranış olacaktır ki bu kural tüm estetik ameliyat türleri için de geçerlidir. 

Bu ameliyatta neler yapılır
Aşırı yağların ve cilt dokusunun cerrahi yöntemlerle çıkartılmasına ek olarak gerektiğinde karın duvarı kaslarının gerginleştirilip sıkılaştırılmasıyla karnın düzleştirilmesi ve doğal görünümünün kazandırılması sağlanır. 

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır 
Hastalar genellikle aşırı kiloya, doğuma veya yaşlılığa bağlı olan karın sarkması şikayetiyle başvuran kişilerdir. Bir çoğu da egzersiz ve diyete rağmen kilo verememişlerdir. Bu kişiler için abdominoplasti iyi bir çözüm olabilir. (Tabii ki son ameliyat kararına bir estetik cerrahla görüşüldükten sonra varılmalıdır). 

Ameliyat hakkında bilgi
Hastanın ayaktan mı yoksa hastaneye yatırılarak mı tedavi edileceği hem hastanın özel durumuna hem de cerrahi işlemin boyutlarına bağlı olarak değişir. Ancak genelde hasta 1-3 gün kadar hastanede yatırılır. Operasyon ortalama 2-5 saat kadar sürer. Genel anestezi veya sedasyon eşliğinde lokal anestezi ile uygulanır. Ameliyattan önceki ve sonraki 2 hafta boyunca sigara içilmemeli, sıkı diyet yapılmamalıdır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde yara iyileşmesi bozulur ve dikişler açılabilir. 

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir
Ameliyat bölgesinde geçici ağrı, karın derisinde hissizlik veya uyuşukluk, deride çürükler ve morarmalar, birkaç hafta veya ay süren halsizlik olabilir. Ağrı kesici ilaçlar yakınmaları oldukça azaltır. Uyuşukluk ve morluk gibi problemler de kısa bir süre içinde kendiliğinden geçecektir.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir
Operasyon iyi bir klinikte ve tecrübeli bir cerrah tarafından yapılsa bile, bazen istenmeyen problemlerle karşılaşılabilir. Bunlar arasında; kan pıhtılarının bazı önemli damarları tıkaması(çok nadirdir), ameliyat yerinde iltihap gelişmesi, deri altında kan birikmesi (hematom), kötü yara iyileşmesi sonucunda bozuk bir estetik görünüm ve dikişlerin erken ayrılmasına bağlı yara açılması sayılabilir. Bazen ikinci bir düzeltme ameliyatı gerekebilir. Bu problemlerin görülme şansı çok düşüktür ve hemen hepsinin tedavisi mümkündür. 

Normale dönüş
Ameliyattan sonra mümkün olan en erken sürede (1.-2. gün) hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Deri dikişleri 7-10. günde alınmaya başlanarak 15-20. günde tamamı alınır. Hastaya karın korsesi giydirilir. Hasta 2-4. hafta sonra iş başı yapabilir. Daha ağır aktiviteler için 4-6 hafta veya daha fazla süre geçmesi gerekir. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Ameliyat yara izinin solarak deri rengini alması 3ay-2yıl kadar bir zaman alabilir. Bu durum kişinin yara iyileşme gücüne bağlıdır.Oluşan yara izi mayo ve bikini içinde kalacak şekilde ve belli belirsizdir. Karın içi hacmi küçültüldüğü için yemekler ameliyattan sonraki ilk 15-20 gün az miktarda ve sık aralıklarla yenmelidir. Ayrıca karın bölgesini saracak bir korsenin ameliyattan sonraki 1.5-2 ay boyunca mutlaka giyilmesi önemle tavsiye olunur.

PAGE

PAGE 1