Epilasyon

Lazer Epilasyon
Lazer epilasyon tedavi yöntemi ile istenmeyen vücut tüylerinden ağrısız ve kalıcı olarak kurtulmak mümkün olmaktadır
Alternatif seçeneklerden traş, ağda, kremler ve epilatörler ile alınan tüyler genellikle birkaç gün içerisinde yeniden belirir. Elektroliz ile yapılan epilasyon diğer yöntemlere göre daha uzun etkili olmasına rağmen ağrılı olmakta ve etkisi lazere göre kısa sürer. Bazen de ciltte iz bırakabilir.
Lazer epilasyon vücudun tüy bulunan tüm bölgelerine uygulanmakla beraber en çok bikini hattı, üst dudak, yüzün diğer kısımları, çene ve boyun bölgesine uygulanır. Tüylerin yeniden hafif hafif belirmesi 10 -18 haftayı bulur.
En başarılı sonuçlar koyu renk tüylü beyaz tenli hastalarda alınır. Bu hastalarda birkaç seans yeterli olur.
Bronzlaşmış hastalar cildin solmasını takiben epilasyona alınır.
Zencilere, çok koyu tenlilere, hamilelere, retinoik asit tedavisi görenlere, psoriasis gibi cilt rahatsızlıkları olanlara lazer epilasyon önerilmez.
Lazer epilasyonda uygulanan yüksek yoğunluktaki ışık saç foliküllerine zarar verirken çevre dokuya elektroliz yapan epilasyon cihazlarında olduğu gibi zarar vermez. Lazer epilasyonu takiben hasta normal yaşamına döner. Ancak ilk 24 saat içerisinde güneşlenmesi, saunayı girmesi ve yağlı losyon kullanması önerilmez.
Lazer epilasyon ile alternatif yöntemlere göre daha başarılı ve kalıcı sonuçlar alınmasına rağmen birden fazla seansa ihtiyaç duyulabileceği unutulmamalıdır.