Saç Nakli

SAÇ NAKLİ

Saç ekimi konusunda son yıllarda önemli gelişmeler olmuş ve hemen bu yeni tekniklerin hepsi ülkemizde uygulanmaya başlamıştır.
Saç ekimi dünyada yaklaşık 20 yıldır uygulanan ve daima geliştirilen cerrahi bir girişimdir. Bu girişimin bilinen cerrahi girişim komplikasyonları haricinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Saç ekiminden sonra yapılması gereken uygulamaları tam olarak yerine getirildiğinde hiçbir sakıncası olmaz.
Teknik olarak iki çeşit canlı saç kökü nakli vardır. Saç kökleri folikül dediğimiz doku parçaları olarak nakledilir. Birinci teknik FUT foliküler ünit transplantation ikinci teknik foliküler ünit extractation (FUE). Birinci teknikte enseye yakın saçlı deriden yeterince büyük saçlı deri parçası alınır ve saç folikülleri tek tek ayrılarak hazırlanır. İkinci teknikte ise saç folikülleri alınırken tek tek alınır. Her iki teknik de saç kökü naklini sağlar. Her iki teknik birlikte de uygulanabilir. Hedef daha fazla saç kökünü bir seansta ihtiyaç olan bölgelere nakledebilmektir.
Saç açıklığı veya saçlarında bariz bir seyrelme oluşmuş ve ensesinde sağlıklı saçlar bulunan herkese saç ekimi yapılabilir. Saç ekimi ameliyatları ortalama 5-6 saat sürer.
FUT tekniğinde 6 ay ara ile 2 veya 3 seans yapılabilir. FUE yönteminde 3 gün ara ile 7-8 seans uygulanabilir. Seansların sayısı saç kökü nakli sayısına bağlıdır. Bir seansta FUT yöntemiyle 4-5 bin saç tel nakledilebilirken FUE yöntemiyle bir seansta 800-1200 saç teli nakli yapılabilir. FUE son yıllarda tarif edilmiş uzun zaman alan ve pahalı bir tekniktir. Ekim yapılan saçlar kanser, yanık veya hormonal bir hastalık olmadığı sürece tekrar dökülmez.
Saç ekimi ameliyatı sonrasında yara bakımı, özel losyon ve şampuanlarla yıkama verilir. Zaman zaman, hastanın daha önceden de dökülme özelliği taşıyan saçları için dökülme önleyen losyonlar kullandırılır.